הכן מזגנך לחורף – טיפים ועצות שימושיות

הכן מזגנך לחורף – טיפים ועצות שימושיות

הכן מזגנך לחורף – טיפים ועצות שימושיות

חם, לח, הביל ואם אתם לא ממש חייבים לצאת, קשה לכם לדמיין את עצמכם מוציאים את האף מהבית. אז נכון, זה אמנם לא נראה כך, אבל ממש עוד מעט הקיץ יעזוב אותנו ואזור התפר הזה שבין הקיץ לחורף (כי הרי בישראל אין באמת סתיו), הוא בדיוק הזמן המתאים לדאוג שהמזגן שלכם יהיה מוכן לקראת העונה הקרה.

אם החלטתם להרים את הכפפה ולהתחיל להתכונן, דעו לכם שמדובר בניקיונות פשוטים למדי, שכדאי להשקיע בהם לפחות פעם בשנה, כדי שהמזגן שלכם יעבוד יותר ביעילות וייתן את מיטב יכולותיו.

התחילו בניקוי יסודי של המזגן. תחילה של החלק הפנימי, ניקוי הפילטרים והתעלות החשופות ביחידת המאייד הממוקמת בפנים הבית, ואז עברו לניקוי של יחידת המנוע החיצונית. במהלך הקיץ המזגן צובר אבק, לכלוך, עלים וכד’, ולכן מומלץ לבצע ניקוי זה טרם הגעתם של הגשמים שיחדירו אותם לאזורים לא רצויים.

שקלו לכסות את יחידת המיזוג החיצונית. זוהי דרך מצוינת להגן על המזגן בחורף. לשם כך ניתן להשתמש ביריעת פלסטיק אותה מהדקים למזגן, או לכסות אותו בכיסוי ייעודי.

ניקוי פילטרים (מסננים) – חשוב לנקות את המסננים של המזגן לפחות 3-4 פעמים בשנה ובחורף אפילו פעם בחודש. מדובר בפעולה שלוקחת רק מספר דקות ומצליחה להוביל אותנו לחיסכון משמעותי בחשמל, תוך שיפור יעילות חימום הבית לעין ערוך. תוכלו למצוא את המסננים מתחת לרשת הפלסטית שבחזית המזגן או בחלק העליון שלו. המסננים ניתנים להוצאה בקלות. שטפו אותם, ייבשו והחזירו למקום. שימו לב! אבק שנשאר על המסננים מעלה את הוצאות החשמל, פוגם ביכולתם לנקות את האוויר בחדר ומעמיס על המנוע של המזגן. בנוסף, חשוב לבדוק גם את פתחי יציאות האוויר ולוודא שאינם חסומים.

בנוסף לניקוי המסננים הפנימיים, אותו אתם יכולים לבצע בעצמכם, מומלץ שטכנאי מזגנים יבצע ניקוי, ובמידת הצורך גם החלפה, של כלל המסננים, גם של אלה הנמצאים ביחידה החיצונית (המדחס). על מסננים אלה מצטבר אבק הגורם למזגן להתאמץ יתר על המידה במהלך עבודתו, לצרוך הרבה יותר חשמל, וכמו כן מגדיל את סיכוייו להתקלקל ואף לשבות כתוצאה ממאמץ זה.

ואם כבר מזמינים טכנאי מזגנים, רצוי לבקש ממנו גם לבצע בדיקת תקינות של המדחס. המדחס הוא למעשה המנוע של המזגן, ואם הוא אינו עובד כראוי (לא מסתובב מספיק מהר), כתוצאה מהצטברות לכלוך או שחרור שלו מהציר, עבודתו התקינה של המזגן תיפגע ועלולה להוביל לקצר חשמלי. במקרה כזה יצרוך המזגן יותר חשמל בניסיון לחפות על אי תקינות המדחס.

אחת מהתקלות הנפוצות ביותר במזגנים היא סתימה במערכת הצינורות של המזגן. מערכת הצינורות מקשרת בין היחידה החיצונית של המזגן ליחידה הפנימית ומאפשרת מעבר אוויר וניקוז מים. סתימה באחד מהצינורות, עקב לכלוך שהצטבר או מים שלא התנקזו, יכול לגרום לתקלות משמעותיות ויקרות. בכדי למנוע סתימות שכאלה, מומלץ שלקראת החורף יבחן טכנאי מזגנים את תקינות מערכת הצינורות של המזגן, ינקז מים מיותרים ממנו וידאג לנקות את הלכלוך שהצטבר בצינורותיו.

וכשנגיע לחורף והמזגן יעבוד טיפ טופ, נקי ומוכן, כדאי לנו לשמור עליו כזה. לשם כך, שימו לב שהטמפרטורה המומלצת לכיוון המזגן בחורף עומדת על 21-23 מעלות, בהתאם לרמת הקור השוררת מחוץ לבית. קחו בחשבון, שכל תוספת של מעלה אחת, מוסיפה עוד כ-5% בעלויות צריכת החשמל.

במזגן עילי, סוג המזגן הנפוץ במרבית הבתים בישראל, מומלץ לכוון את התריסים כלפי מטה. במנח כזה, גם האוויר החם היוצא מהמזגן ייפלט לשם, ומכיוון שיש לו תכונה לעלות כלפי מעלה, הוא יחמם כך את החדר במהירות.

שיהיה לכולנו חורף נעים!

 

באדיבות אתר “טוב תודה”

לקריאה נוספת בתחום המיזוג על ניקוי מזגן, ניקוי פילטרים (מסננים) בשיטת עשה זאת בעצמך

1 במאי 2018 / מאמרים

Share the Post

About the Author

המלצות

אין עדיין המלצות.

השאר המלצה

האימייל לא יוצג באתר.